روسیه

سفر به یکی از پهناورترین کشورهای دنیا و از همسایگان ایران همیشه مورد توجه بسیاری واقع شده است از همین رو برای کسانی که به جاذبه های تاریخی و فرهنگی علاقمند و عاشق ماجراجویی در دل طبیعت هستند سفر به روسیه همواره یکی از بهترین گزینه ها بوده است.
تنوع فرهنگی و سنت های مختلف در این کشور روسیه را به یک مقصد گردشگری پهناور و مجموعه‌ای از چند فرهنگ و جاذبه‌ی متفاوت تبدیل کرده است.

اگر قصد سفر تفریحی به این سرزمین زیبا را دارید باید بدانید که پیش از ورود به روسیه ویزا توریستی این کشور الزامی است. در واقع ویزا توریستی روسیه سندی است که به شما امکان می‌دهد برای مدت‌زمانی مشخص در روسیه بمانید.

 

انواع ویزا روسیه

۱. ویزا لیبل دار
۲. ویزای الکترونیکی

 

ویزا لیبل دار

 

هیچ شرط خاصی برای اخذ این ویزا وجود ندارد. حتی برای درخواست ویزای این کشور شما نیاز به ارائه تمکن مالی و گردش حساب ندارید و فقط باید مدارک تور خود را ارائه کنید که آژانس مسافرتی یا کارگزار برگزار کننده تور این کار را برای شما انجام خواهد داد. تنها شرط جدیدی که برای ویزای روسیه وجود دارد این است که فرم تعهد بازگشت به ایران را باید تکمیل کنید.

 

ویزای الکترونیکی

این ویزا فقط برای بازدید از یکی از سه منطقه زیر در روسیه صادر می‌شود:

۱. منطقه فدرال خاور دور
۲. استان کالینینگراد
۳. سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد

 

آنچه درباره ویزا الکترونیکی باید بدانید این است که ویزای الکترونیکی ویزای تک ورودیه و از تاریخ صدور آن به مدت ۳۰ روز قابل‌استفاده است. اقامت مجاز در روسیه با ویزای الکترونیکی حداکثر ۸ روز از تاریخ ورود، در دوره اعتبار آن است. مدت اعتبار ویزای الکترونیکی و یا مدت مجاز اقامت تحت ویزای الکترونیکی مشمول تمدید نیستند، مگر در مواردی که خروج از قلمرو روسیه به دلیل اورژانس پزشکی یا شرایط فورس ماژور یا خطرات طبیعی غیرممکن باشد.

 

مدارک مورد نیاز

 

۱.  اصل گذرنامه متقاضی به همراه ۷ ماه اعتبار
۲‌.  ۲ قطعه عکس ۳×۴ رنگی با پس زمینه سفید (عکس ارائه شده نباید با عکس پاسپورت مشابه باشد)
۳.  بلیط رفت و برگشت هواپیما
۴.  واچر هتل (براساس مدت زمان اقامت در روسیه)
۵. بیمه مسافرتی (مطابق مدت زمان اعتبار)
۶. فرم تکمیل شده تعهد به بازگشت کشور محل اقامت
۷. فرم تکمیل شده اطلاعات شخصی متقاضی (برای هریک از متقاضیان این فرم باید جداگانه تکمیل شود)

 

زمان صدور ویزا

به طور معمول مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزای روسیه، ۷ روز کاری به طول می انجامد. نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت جواب ویزا نیست و جواب ویزای شما به آژانس و کارگزارتان تحویل داده می‌شود.

در حقیقت باید بگوییم مدت زمان اعتبار ویزای روسیه براساس مدت اقامت شما در این کشور تعیین می‌شود. به طور مثال اگر واچر هتل، بلیط هواپیما و بیمه مسافرتی شما برای ۷ روز باشد، ویزای شما نیز برای ۷ روز معتبر خواهد بود.

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که ویزای روسیه شما همان طور که اجازه ورود است، اجازه خروج نیز محسوب میشود. اگر آن را گم کنید یا بیشتر از تاریخ عزیمت خود در روسیه بمانید، خروج از کشور می‌تواند از ورود به آن مشکل‌تر باشد.