امریکا

همانطور که میدانید ویزای توریستی برای اهداف مختلفی مانند سفرهای تفریحی یا اقامتهای کوتاه مدت  صادر میشود و متقاضیانی که واجد شرایط باشند موفق به اخذ ویزای توریستی می گردند اما در این میان  مهم ترین شرط اخذ ویزا توریستی آمریکا متقاعد کردن کنسولگری نسبت به بازگشت متقاضی به کشور مبدا، پس از پایان مدت ویزا است.
اما از آنجایی که ایالات متحده در ایران سفارت ندارد  متقاضیان دریافت ویزای توریستی آمریکا می توانند از سفارت آمریکا در سایر کشورها درخواست ویزا کنند. لذا شما می توانید کارهای مربوط به ویزای خود را در  سه سفارت آمریکا در کشورهای ترکیه، ارمنستان و امارات انجام دهید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که برای دریافت ویزای آمریکا باید به سفارت سوئیس مراجعه کنند. سفارت سوئیس حامی منافع آمریکا در ایران است و اجازه ندارد که ویزای آمریکا را برای شخصی صادر کند. سفارت سوئیس بیشتر با وزارت امور خارجه آمریکا جهت انجام کارهای اداری در ارتباط است و حامی شهروندان ایرانی آمریکایی است که وارد خاک ایران شده اند از این رو برای روادید ویزا نمی توانید از این سفارت اقدام نمائید.
در زمان مصاحبه، عمل انگشت نگاری به صورت دیجیتالی انجام می گیرد و این امکان برای فرد وجود دارد که ویزای توریستی و گرین کارت را به صورت همزمان تقاضا نماید.

انواع ویزای توریستی آمریکا

با توجه به آخرین تغییرات دولت آمریکا، در سال ۲۰۲۱ ویزای توریستی در ۲ نوع B1 و B2 صادر می شود که مدت اعتبار آن ۶  ماه است و نوع ویزای صادره  به هدف شخص متقاضی برای سفر به این کشور بستگی دارد که تعیین کننده نوع ویزاست.

در این بخش به شرایط هر کدام از ۲ نوع میپردازیم:

ویزای توریستی B1:

این ویزا مختص افرادی صادر می گردد که با هدف تجارت و فعالیت های اقتصادی در زمینه های ذیل وارد خاک آمریکا می شوند:

👈شرکت در سمینارهای علمی
👈شرکت در همایش ها، نمایشگاه ها و کنفرانس های تجاری و علمی
👈شرکت در گردهمایی های تحصیلی
👈انجام مذاکرات کاری مانند تنظیم قرارداد فیمابین
👈انجام مشاوره با همکاران تجاری
👈حضور یافتن در مجامع علمی، پژوهشی، تحقیقاتی، صنعتی و…

ویزای توریستی B2:

این ویزا برای سیاحت، گردش و تفریح، دید و بازدید از دوستان و آشنایان و به طور کلی گردشگری و بازدید از جاذبه های توریستی صادر میشود. همچنین اهداف دیگر مانند بهره مندی از امکانات درمانی در این کشور، انجام معاینات پزشکی و شرکت در برنامه های انسان دوستانه شامل می شود. این نکته حائز اهمیت است دارندگان این نوع ویزای توریستی حق کار یا تحصیل در کشور آمریکا را ندارند.

ویزای توریستی آمریکا از طریق دعوتنامه

امروزه برای مهاجرت به بسیاری از کشورها من جمله آمریکا لازم است که فرد از طرف یکی از اقوام نزدیک به خود یا از طرق شرکت یا همایش  یا کنفرانس بین المللی یک دعوت نامه داشته باشد و جز مدارک ویزای توریستی خود قرار دهد تا دلیلی قانع کننده برای سفر به آمریکا داشته باشد. در حقیقت داشتن دعوت نامه شانس فرد را برای اخذ ویزای توریستی آمریکا بیشتر می کند. داشتن دعوت نامه معتبر امکان اخذ ویزای توریستی آمریکا را افزایش می دهد.

مراحل درخواست ویزای توریستی آمریکا

۱. پرکردن فرم درخواست ویزای توریستی آمریکا بصورت آنلاین، فرم Ds-160
۲. برنامه ریزی برای مصاحبه، با توجه به زمان انتظار برای مصاحبه
۳‌ آماده شدن برای مصاحبه و پرداخت مبلغ مورد نیاز مصاحبه

مدت زمان صدور ویزا

مدت زمان صدور ویزا بستگی به عواملی از جمله نظر ، اگر افسر کنسولگری دارددبه عبارتی اگر آفیسر تصمیم به صدور درجای ویزا بگیرد ظرف سه روز کاری ویزا صادر میشود و اگر نیاز به بررسی شرایط باشد این پروسه ممکن است تا شش ماه بعد از درخواست به طول بیانجامد.

مدارک مورد نیاز :

برای اخذ ویزای توریستی آمریکا مدارکی لازم است که فرد متقاضی بایستی نسبت به تهیه و ارائه آنها به سفارت یا کنسولگری اقدام نماید. شرح این مدارک به صورت ذیل خواهد بود:

۱.اصل گذرنامه
۲. ترجمه شناسنامه
۳. ارائه پرینت گردش حساب بانکی  و اعلام موجودی به جهت میزان مبلغ حقوق ماهیانه در صورت اشتغال و یا حقوق بازنشستگی
۴. ارائه برنامه زمان بندی شده گردشگری و شغلی مرتبط با سفر
۵. ارائه سند مالکیت زمین یا منزل مسکونی
۶. ارائه گواهی شغلی
۷. نامه اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
۸. بیان هدف از سفر (Purpose of Travel)
۹.پاسپورت های قدیمی و اسناد مربوط به سفرهای قدیمی
۱۰. تاییدیه فرم DS-160

 

دلایل ریجکت ویزای توریستی آمریکا

۱. نداشتن تمکن مالی
۲. نداشتن صداقت در مصاحبه حضوری در سفارت
۳‌. باردار بودن شخص متقاضی  یا همسر شخص متقاضی
۴. داشتن پرونده باز مهاجرتی همزمان با درخواست ویزای غیر مهاجرتی
۵. احتمال درخواست پناهندگی متقاضی

 

سخن آخر

دپارتمان تخصصی اخذ ویزا  VIS GLOBAL با برخورداری از مشاوران متبحر در حوزه مهاجرت و اخذ انواع ویزا همراه شما خواهد بود در اخذ ویزای توریستی آمریکا از ابتدا تا صدور ویزا کنارتان خواهد بود. شما می توانید با کارشناسان در این زمینه مشورت کنید.