مکزیک

سفر به کشوری با غذاهای رنگارنگ و تند، تاریخی طولانی و انقلابی، معماری متفاوت و خیره کننده. بدون شک اگر از کسانی هستید که علاقه به کوله گردانی دارید سفر به این نقطه از جهان یعنی کشور مکزیک سفری به یادماندنی برایتان خواهد بود.
مکزیک شوری در آمریکای شمالی است که ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن مکزیکو سیتی است. اگرچه زبان رسمی مردم، اسپانیایی بوده   اما در سال ۲۰۰۳ حدودا ۶۲ زبان مختلف در مکزیک نیز مشخص شد. در واقع  مکزیک چهاردمین کشور بزرگ دنیا و یازدهمین کشور پرجمعیت دنیا است.
اگر قصد سفر به مکزیک را دارید خوب است بدانید که غذا در مکزیک، برای مسافران از نظر هزینه، گزینه ای مقرون به صرفه است . بعضی از غذاهای مکزیکی که خوردن آن ها به شما پیشنهاد می شود، عبارتند از: تاکو، مول(خوراکی که مقدار زیادی در پخت سس آن، از شکلات استفاده شده است.)، آنچیلاداس، سس سالسا و یک عالمه غذای خوشمزه ی دیگر است.
پیش از آنکه بار سفر به این کشور زیبا ببندید باید براس اخذ ویزا توریستی آن اقدام کنید. ویزای کشور مکزیک از هر نوع آن بستگی کاملی به ملیت فرد متقاضی دارد. ممکن است برخی از کشورها با دولت مکزیک قرارداد لغو روادید داشته باشند و از همین رو شهروندان آن کشورها برای ورود به مکزیک نیازی به اخذ ویزای این کشور نداشته باشند. خود کشور مکزیک با داشتن سواحل دیدنی، مناظر بکر و طبیعی، آثار فرهنگی و معماری جذاب قدیمی کشوری توریست پذیر بوده و افراد با توجه به هدفشان می توانند یکی از انواع ویزاهای این کشور  را برای ورود قانونی به مکزیک انتخاب کنند.

انواع ویزا مکزیک

سفارت مکزیک در ایران برای درخواست‌هایی ویزا صادر می‌کند که با اهداف ذیل قصد سفر به این کشور را داشته باشند:

۱.   سفر توریستی
۲.  شرکت در کنفرانس‌ها
۳. جلسه‌های کاری

همانطور که میدانید نخستین و البته یکی از مهم ‌ترین مراحل صدور ویزای مکزیک دریافت وقت قبلی از سفارت این کشور است؛ زیرا سفارت به درخواست ‌‌های ویزا فقط با وقت قبلی پاسخ می ‌دهد. متقاضیان برای دریافت وقت باید به سیستم Maxitel مراجعه کنند. گفتنی است  امکان صدور وقت فوری برای ویزا وجود ندارد. پس از تعیین وقت شما باید در وقت تعیین شده جهت تحویل مدارک و انجام مصاحبه به محل سفارت مراجعه کنید. بدیهی است در صورت ناقص بودن مدارک، سفارت این حق را برای خود قائل است تا مصاحبه را لغو کند.

شرایط اخذ ویزای مکزیک

سفارت مکزیک در ایران تنها برای درخواست ‌هایی ویزا صادر می ‌کند که هدف سفر، فعالیت‌ هایی باشد که بابت انجام آن‌ ها پولی دریافت نمی‌ شود مانند توریستی، جلسات کاری، کنفرانس ‌ها و برای ویزای کاری مکزیک، اسپانسر کاری در مکزیک باید برای افراد در یکی از نزدیک ‌ترین ادارات مهاجرتی اقدام کند.
ویزا توریستی برای افرادی صادرمی شود که قصدشان از سفر به کشور زیبای مکزیک تفریحی و گردشگری می باشد. توجه داشته باشید در هنگام بررسی مدارک و برای تایید نهایی از شما مصاحبه نیز انجام خواهد شد.
چنانچه شما اقامت دائم (PR) کشورهای آمریکا، بریتانیا، ژاپن یا کشورهای حوزه شنگن یا ویزای معتبر کانادا را داشته باشید برای سفر توریستی، کاری و ترانزیت نیازی به درخواست ویزای مکزیک نخواهد داشت.
توجه داشته باشید؛ صدور ویزای مکزیک به منزله ضمانت ورود به این کشور نیست و پلیس مقامات اداره مهاجرت مکزیک حق تصمیم نهایی را دارند. در صورتی که قبلا سابقه دریافت ویزای شنگن را نداشته‌ اند، باید مبلغ ۳۵۰$ (دلار) بابت ضمانت بازگشت پرداخت نمائید.

مدت زمان صدور ویزا

اخذ ویزای مکزیک حداقل ده روز کاری زمان نیاز دارد. ویزا توریستی  به شما امکان می دهد در صورت انجام هرگونه فعالیت بدون پرداخت هزینه ، در مدت زمان حداکثر ۱۸۰ روز در مکزیک بمانید. این شامل گردشگری ، داوطلبانه ، دوره های تحصیل کوتاه تر از ۶ ماه ، ترانزیت و شرکت در جلسات تجاری است.

مدارک مورد نیاز:

با توجه به قوانین مهاجرتی کشور مکزیک در سال ۲۰۲۰، مدارک و شرایط گرفتن ویزای مکزیک شامل موارد زیر می باشد:

۱- ترجمه شناسنامه و کارت ملی ، سند ملک، مدرک شغلی
به زبان لاتین
روی سربرگ دارالترجمه رسمی
فقط با مهر مترجم
نیازی ب تایید دادگستری و امور خارجه نیست

۲- اصل پاسپورت قبلی و جدید
صفحه اول
همه صفحه های حاوی ویزا، و مهرهای ورود و خروج
جداگانه هر صفحه کپی شود

۳- گواهی تمکن مالی به زبان لاتین با مهر بانک
پرینت ۶ ماه حساب بانکی به زبان لاتین
هر فردی ک مبلغی را در بانک بلوکه کرده و سودش را می گیرد، گواهی مربوطه را ب زبان لاتین با مهر بانک ارائه دهد

۴- هر نفر دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید سایز ۶ در ۴

۵- تکمیل فرم درخواست ویزا و اطلاعات شخصی که می بایست به طور دقیق،صحیح و خوانا پر شود

۶-واچر هتل

۷- رزرو بلیط رفت و برگشت

۸-اگر متاهل هستید نیز می بایست تمامی مدارک همسر و فرزندان خود را نیز به سفارت مربوطه ارائه دهید

 

ویزای توریستی برای مدت ۱۸۰ روز و با یکبار ورود با شرایط ذیل قابل صدور است
۱- پاسپورت با اعتبار بیش لز شش ماه
۲- عکس رنگی پاسپورتی با زمینه سفید
۳- در مورد اتباع خارجی مقیم ایران کارت اقامت و پاسپورت کشور متقاضی
۴- هزینه صدور ویزای پرداختی به سفارت مکزیک ۱۶ یورو
۵-فرمهای تقاضای ویزا که توسط این دفتر تکمیل میگردد

با این ویزا متقاضی میتواند یکبار تا مدت ۱۸۰ روز در مکزیک اقامت داشته باشد و اگر در این مدت مشغول به کار شد و درامد حاصله برابر ۵۹۴ یورو برای هرماه و حداقل سه ماه اشتغال در کار میتواند در مکزیک به خرید ملک و یا خرید سهام شرکتها و شرکت در جلسات هیئت مدیره شرکت مورد تقاضای خرید سهام و غیره
پس از طی هر مرحله از موارد فوق الذکر خصوصا اشغال کاری میتواند متقاضی اقامت موقت از دولت مکزیک گردد
چنانچه شرایط فوق شامل شرایط متقاضی بود این دفتر میتواند نسبت به پی گیری اقامت موقت اقدام نماید

اقامت از طریق خرید ملک

این اقامت ده ساله است مشروط بر اینکه ارزش ملک خریداری شده برابر با ۹۰۷۳۳ یورو باضافه مالیات های مربوطه میباشد که میزان مالیات بسته به شرایط و موقعیت ملک خریداری شده متفاوت است
با این نوع اقامت پس از دو سال متقاضی میتواند در خواست پاسپورت مکزیک را از دولت مکزیک بنماید که این پروسه حدود هشت ماه زمان بر خواهد بود
لازم به یاد اوریست در مکزیک دو منطق برای خرید ملک وجود دارد
مناطق ۵۰ کیلومتر فاصله تا ساحل یا۵۰ کیلومتر تا مرز امریکا
در این درمنطقه انتقال قطعی سند صورت نمی‌گیرد و ملک بصورت ۹۰ ساله به متقاضی واگذار میگردد
در سایر مناطق مکزیک نقل و انتقال بصورت سند مالکیت صورت می‌پذیرد

اقامت از طریق تمکن مالی

متقاضیانی که بتوانند معدل حساب بانکی انها در ماه ۲۹۷۵۰ یورو موجودی نشان بدهد میتوانند تقاضای اقامت بنمایند که ابتدا یک ویزای ۱۸۰ روزه با اجازه یکبار ورود و پس از دوسال مشروط به اقامت ۲ ساله در مکزیک میتوانند تقاضای ملیت و پاسپورت بنمایند
که مراحل فوق از طریق نمایندگی دفتر ما پی گیری خواهد شد