ونزوئلا

اگر علاقه مند به فصل گرما هستید و برای سفر نیز ترجیح میدهید در کشوری با آب و هوای گرمسیری تعطیلات خود را سپری کنید بدون شک ونزوئلا گزینه بسیار خوبی برایتان خواهد بود. به طور کلی دمای هوای این کشور بستگی به ارتفاعی دارد که در آن قرار گرفته‌اید. مثلا  بخش‌هایی از این کشور سردسیری آلپی است که دارای فضایی با ارتفاع مشخص است و البته که بارش باران در این کشور ماه‌های می تا نوامبر بوده و زمستان‌های این کشور نیز با بارندگی همراه هستند. اما ماه‌های به غیر از می تا نوامبر هوا در کشور ونزوئلا گرم بوده و به طور کلی جریان‌های گرمسیری زیادی را شکل داده است.
علاوه بر شرایط آب و هوایی این کشور آمریکای جنوبی، مواردی دیگه نیز به چشم میخورند که باعث جذب سالانه بسیاری از گردشگران به این سمت میشود. به این دلیل که ونزوئلا از جهت صنعت نفت، تنوع زیست‌محیطی منطقه و مشخصه‌های طبیعی آن نیز بسیار معروف است. یی از کشورهای پر رمز و راز که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. خوشبختانه با توجه به شرایط اقتصادی این کشور شما می توانید سفر بسیار ارزانی به این نقطه از آمریکای جنوبی داشته باشید و از طبیعت فوق العاده و هم صحبتی با مردم خونگرم و مهربان ونزوئلا لذت ببرید.
از جاذبه های توریستی این کشور آمریکای جنوبی، فستیوال پرتاب توپ در پارک ملی کانایما در کشور ونزوئلا است.  این پارک دارای مساحت بیشتر از سه میلیون هکتار است و این موضوع به طور کلی یک میراث جهانی در ونزوئلا است. این پارک در حومه شهر کانایما قرار دارد و البته که بخش مهمی از پارک محسوب می‌شود. جشن پرتاب توپ بر روی فلات‌های لاگران برگزار می‌شود و از موضوعاتی است که کمی خطرناک به نظر خواهد رسید.
همچنین  آنچه که ممکن است شما را در ابتدا متعجب کند  فضای توریسم مذهبی در ونزوئلا است. شاید از خود بپرسید منظور از این نوع هدف سفر چیست؟ در واقع در سفرهای مذهبی به ونزوئلا اگر شما بخواهید حضور داشته باشید نیاز است که حجاب خود را رعایت کنید، زیرا برخی از مردم ونزوئلا بسیار مذهبی هستند. یک مسجد بسیار بزرگ در قلب ونزوئلا قرار دارد که به صورت مثلثی ساخته شده است این مسجد به ازای هر ضلعی که دارد ورودی را شکل داده است برای ورود به این مسجد نیاز است که سعی کنید در ابتدا دعای مخصوص را انجام دهید.
اگر قصد سفر به کشور ونزوئلا را دارید باید بگوییم از آنجا که کشور ونزوئلا با ایران دارای روابط سیاسی خوبی است، همین مسئله باعث حذف نیاز ویزا ونزوئلا برای ایرانیانی می باشد، که برای سفر توریستی به این کشور اقدام می کنند. برای اطلاع از چگونگی مراحل کار  در این مطلب با ما همراه باشید.

انواع ویزا

ویزا ونزوئلا براساس هدف از سفر به این کشور به انواع مختلفی تقسیم می شود، که مدارک مرتبط با آن نیز متفاوت می باشد که عبارت اند از:

• ویزای توریستی
• ویزای دیدار با اقوام و دوستان
• ویزای تجاری
• ویزای تحصیلی
• ویزای یک ساله

ویزای توریستی

ویزای توریستی ونزوئلا برای افرادی صادر می شود که قصد بازدید از جاذبه های گردشگری ونزوئلا را داشته باشند. خوشبختانه ایرانیان  بدون ویزا و به قصد گردشگری می توانند به مدت ۱۴ روز در این کشور اقامت داشته باشند.
اما در صورتی که بخواهید اقامتی طولانی تر در این کشور داشته باشید، باید برای دریافت ویزا به سفارت این کشور مراجعه کرده و برای اخذ ویزای توریسیتی ونزوئلا اقدام کنند. توجه داشته باشید که با دریافت این نوع ویزا اجازه کار  یا تحصیل در این کشور را نخواهید داشت و پس از اتمام تاریخ ویزا باید کشور را ترک کنید.
پس همانطور که گفته شد دارندگان پاسپورت ایرانی با همراه داشتن بلیط رفت و برگشت می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا ۱۴ روز در کشور ونزوئلا اقامت داشته باشند.
و اما سایر ویزاهای ونزوئلا مدارک خاصی نیاز دارند که در ادامه به آن میپردازیم.

ویزا یکساله ونزوئلا

 
دارندگان این نوع ویزا می توانند ۳ ماه در کشور ونزوئلا اقامت داشته باشند. برای اخذ ویزای یکساله ارائه مدارک ذیل الزامی است:
 ۱. اصل پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
۲. شناسنامه (ترجمه رسمی اسپانیولی)
۳. دو قطعه عکس رنگی ۳*۴، زمینه سفید
۴. رزرو بلیط رفت و برگشت
۵. رزرو هتل
۶. دعوتنامه از ونزوئلا – روی سربرگ شرکت ونزوئلایی + مهر و امضاء مدیرعامل
۷‌.قرارداد شرکت ایرانی و ونزوئلایی در پروژه مربوطه
۸. پرینت ۳ ماهه حساب شرکت ایرانی / مسافر (ترجمه اسپانیولی)
۹. رزومه / کاتالوگ شرکت ایرانی (ترجمه رسمی اسپانیولی)
۱۰. مدرک شغلی(ترجمه رسمی اسپانیولی):

کارفرما: روزنامه رسمی / جواز
کارمند: حکم کارگزینی / بازنشستگی، سه فیش حقوقی اخیر، لیست بیمه 

ویزای دیدار با اقوام و دوستان

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد دیدار با خانواده و اقوام درجه یک و یا دوستان را داشته باشند. این افراد می توانند با دریافت دعوتنامه ونزوئلا از طرف یکی از اقوام و آشنایان خود برای سفر به این کشور و دریافت ویزا ونزوئلا اقدام کنند. توجه داشته باشید که فرد دعوت کننده، حتما باید یکی از شهروندان این کشور باشد. 

مدارک مورد نیاز ویزا دیدار با اقوام و دوستان:

• فرم تکمیل شده تقاضای ویزای مورد نظر
• پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
• سه قطعه عکس ۴*۳ رنگی و زمینه سفید
• کپی از دو صفحه اول و سایر صفحات استفاده شده پاسپورت
• پرینت گردش مالی سه ماه اخیر حساب بانکی به زبان انگلیسی و با مهر و امضا تایید بانک
• گواهی اشتغال به کار از جمله جواز کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، جواز تاسیس، حکم کارگزینی و…
• گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان
• گواهی پزشکی
• رزرو بلیط رفت و برگشت
• رزرو هتل
• دعوتنامه ونزوئلا

ویزای تجاری ونزوئلا

افرادی که دارای توانایی مالی کافی برای سرمایه گذاری در این کشور هستند، می توانند جهت دریافت ویزا تجاری ونزوئلا اقدام کنند. این افراد باید سوابق مرتبط با کسب و کاری که می خواهند در این کشور راه اندازی کنند، داشته باشند. ویزای تجاری ونزوئلا برای این افراد این امکان را فراهم می کند، که در طول سال بتوانند بارها به این کشور سفر کنند.

مدارک مورد نیاز ویزا تجاری ونزوئلا

• تکمیل فرم درخواست ویزا
• پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
• دو قطعه عکس ۴*۳ رنگی و زمینه سفید
• معرفی نامه محل کار به زبان اسپانیایی
• کپی از دو صفحه اول پاسپورت و سایر صفحات استفاده شده
• رزرو بلیط رفت و برگشت به این کشور
• پرینت از گردش مالی سه ماه اخیر حساب بانکی به زبان انگلیسی
• کپی مدارک شرکت
• معرفی نامه از محل کار متقاضی به زبان انگلیسی
 
 مراحل اخذ ویزا ونزوئلا

همانطور که پیش از این گفتیم، برای دریافت ویزای توریستی ۱۴ روزه ، نیازی به تهیه ویزا  یا مراجعه به سفارت ونزوئلا در تهران ندارید و تنها با ارائه پاسپورت معتبر و بلیط رفت و برگشت به این کشور امکان سفر دارید.  اما برای دریافت سایر ویزاهای ونزوئلا حتما باید به سفارت مراجعه کرده و مدارک مربوطه را تحویل دهید.
رعایت مراحل زیر شما را در صدور ویزایتان بسیار کمک خواهد کرد:
۱. دریافت و فرم درخواست ویزای مورد نظر
۲. تکمیل فرم  به زبان اسپانیایی یا انگلیسی
۳.  دریافت وقت سفارت ونزوئلا 
۴. ارائه  تمامی مدارک ویزای مربوطه و اطلاعات شخصی و انگشت نگاری های لازم به سفارت
۵. ارائه برگه ی  هدف از سفر به صورت کتبی
۶.  ترجمه رسمی به زبان اسپانیایی و تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه
۷.اقدام از یک ماه قبل از تاریخ سفر جهت اخذ ویزا
۸. مدت زمان اعلام نتیجه دو هفته کاری خواهد بود.