اسلوونی

کشور سرسبز و کوهستانی اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی  همواره مورد توجه گردشگران بسیاری از سراسر جهان بوده است. سفر به اسلوونی بهترین گزینه برای عاشقان طبیعت و کوهنوردان است. زیرا طبیعت وحشی، زیبایی طبیعی، مناظر روستایی، و شهرهای زیبای پیچیده ی این کشور به معنای واقعی آسمان را به زمین می‌آورد. همچنین  اسلوونی یکی از بهترین مقصدهای گردشگری  برای فعالیت‌هایی مانند اسکی، پیاده ‌روی و دوچرخه ‌سواری  است.
اسلوونی به دلیل کوهستانی بودن در اغلب اوقات سال سرد و خشک بوده و شرایط مدیترانه ای در آن حاکم است.  شهر لیوبلیانا که در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، دمایی متغیر بین صفر تا بیست درجه سانتیگراد دارد و ناگفته نماند که یکی از بارانی ترین پایتخت های اروپاست. بهترین زمان سفر به اسلوونی که شرایط آب و هوایی بسیار در این کشور مناسب است ماه های ژوئیه تا آگوست است. فوریه و ایام نزدیک کریسمس هم برای عاشقان اسکی و برفی زمان مناسبی است.
در سفر به اسلوونی به معماری پربار این کشور پی خواهید برد که متاثر از تاریخی است که بر این سرزمین تا به امروز گذشته است و در سطح جهان نیز  شناخته شده می باشد. در واقع معماری این کشور ترکیبی از معماری باروک اتریشی و رومی ایتالیایی است که  شهرهای این کشور را به اثر هنری تبدیل کرده است. درباره اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری این کشور هم شاید باید به این مورد بسنده کرد که سه سایت تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.
اما همانطور که پیش از این گفته ایم، قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان باید از شرایط کشور مقصد آگاهی داشت تا لذت سفر دو چندان شود. اسلوونی کشوری است که هم در اتحادیه اروپا و هم در حوزه شنگن است، به این معنی که همه مسافران باید سفر به این کشور ویزای شنگن اقدام کنند. با این حال، اگر مسافران شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا باشند، نیازی به دریافت ویزای توریستی اسلوونی نخواهند داشت و به طور کلی شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا حق دارند از حرکت آزاد در اتحادیه اروپا لذت ببرند.

ویزا توریستی اسلوونی

متاسفانه کشور اسلوونی در ایران سفارتخانه ندارد لذا برای درخواست ویزای این کشور باید به ترکیه سفر کرد. وقت سفارت اسلوونی در ترکیه توسط شرکت کارگزاری VFSGlobal تعیین می‌شود که حدودا ۱۴ تا ۲۱ روز کاری پس از ارائه درخواست، جواب ویزای اسلوونی صادر می‌شود.
ویزای توریستی کشور اسلوونی به گردشگران خارجی اجازه اقامت ۹۰ روزه را می دهد.  اعتبار ویزای توریستی یک تا سه ماه می باشد و شما باید قبل از اتمام این زمان کشور مربوطه را ترک نمائید.

 

انواع ویزای توریستی اسلوونی

ویزاهای کشور اسلوونی با توجه به مدت زمان سفر و هدف متقاضی از سفر به چند دسته تقسیم می شوند.

۱. ویزای کوتاه مدت:

این ویزا  سه ماهه بوده و برای اهداف توریستی یا دیدار اقوام و خانواده و ترانزیت صادر میشود.

۲. ویزای بلند مدت

این ویزا بیشتر از شش ماه بوده و به مقاصد تحصیلی، ازدواج، کاری و تجاری تعلق می گیرد. که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

نکاتی درباره ویزا اسلوونی:

–  ویزای توریستی اسلوونی قابل تمدید مستقیم نمی باشد. بنابراین برای اینکار  باید مجددا به سفارت درخواست ویزا دهید در واقع افرادی که قصد اخذ اقامت کوتاه مدت را برای بار دوم دارند باید به کشور مقصد برگشته و در سفارت این کشور تقاضای تمدید این ویزا را داشته باشند.
– برای دریافت ویزای توریستی اسلوونی حداقل دو یا سه ماه قبل از سفرتان اقدام کنید.
–  اگر بیش از زمانی که در ویزای توریستی اسلوونی مشخص شده در اسلوونی بمانید اقامتتان غیرمجاز تلقی شده و باید جریمه سنگینی پرداخت نمائید. بنابراین به مدت زمان اقامت و تاریخ ورود و خروجتان دقت داشته باشید.
– مدارک ویزای توریستی اسلوونی باید به زبان انگلیسی یا زبان رسمی اسلوونی ترجمه شده باشد.
– آیا برای اخذ ویزای توریستی کشور اسلوونی متقاضیان نیازمند اخذ ویزای شنگن هستند؟ بله، ویزای شنگن اسلوونی با اعتبار حداکثر ۹۰ روزه مخصوص توریست های خارجی است.
-ویزای توریستی اسلوونی ویزای اقامت کوتاه است و به شکل برچسب در گذرنامه افراد درج می شود.
– طول دقیق اعتبار ویزای شنگن افراد در برچسب ویزا تحت عنوان مدت زمان بازدید مشخص می شود.
– با ویزای سینگل، فقط یک بار می توانید وارد منطقه شنگن شوید. این برچسب ویزا تحت عنوان تعداد ورود توسط عدد ۱ نشان داده می شود.
-با ویزای مولتیپل،  اجازه دارید در طول اعتبار ویزای شنگن دو یا چند ورود به کشور مورد نظر خود داشته باشید. این برچسب ویزا توسط عدد ۲ یا MULT با عنوان تعداد مدخل ها نشان داده می شود.
– به یاد داشته باشید که ویزای توریستی اسلوونی حتما به مدت ۹۰ روز صادر نمی شود و متقاضیان می توانند ویزای توریستی اسلوونی را فقط برای تعداد روزهایی که در برنامه سفر خود و رزرو پرواز و هتل مشخص کرده اند کسب کنند.

مدارک مورد نیاز ویزا:

مدارک لازم ویزای اسلوونی باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک ویزای اسلوونی نیست.

۱. اصل پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار
۲. گواهی اشتغال به کار و مدارک شغلی مدرکی
۳. گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان.
۴. مدرک بازنشستگی برای افراد بازنشسته.
۵. پروانه کسب یا جواز ثبت شرکت.
۶. ارائه گردش حساب ۴ ماه اخیر
۷. اسناد مالکیت زمین، مسکن و..
۸. اصل شناسنامه.
۹. ۲ قطعه عکس تمام رخ واضح رنگی
۱۰. ارائه بیمه مسافرتی با پوشش ۳۰.۰۰۰ یورو
۱۱.  کپی از ویزاهای قبلی