اسپانیا

اگر علاقه مند به بازدید از  قلعه های سنگی، بناهای تاریخی وسیع و شهرهای پیشرفته هستید بدون شک اسپانیا یک مقصد گردشگری بی نظیر برای شما خواهد بود.  کشوری با تنوع جغرافیایی و فرهنگی که بخش اعظم آن به طور سنتی به دامداری و تولید غلات مشغول است.اگرچه حومه اسپانیا بسیار زیبا، با قلعه ها، قنات ها و ویرانه های باستانی باشکوه پر شده است، اما شهرهای آن کاملاً مدرن هستند.
همچنین اسپانیا در تولید روغن زیتون،  سرآمد کشور های جهان است و جزو پنج کشور برتر حوزه تولید روغن زیتون جهان  قرار دارد.
در سفر به اسپانیا، شما  کشوری خوش آب و رنگ در غرب اروپا را خواهید دید که در حاشیه اقیانوس اطلس قرار گرفته و به عنوان دومین کشور بزرگ غرب اروپا شناخته شده اسن. در واقع اسپانیا  یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری حوزه شینگن به شمار می آید  که بهار و پاییزش با هیچ کجای اروپا قابل‌مقایسه نیست.
آب و هوای این کشور بدان گونه است که باعث گردیده بزرگ‌ترین صادرکننده میوه و سبزیجات در جهان باشد.
بهترین زمان برای سفر به اسپانیا بهار و پاییز است. آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) همیشه بهترین ماه برای گذراندن تعطیلات در اروپا است.  اگر شما نیز قصد دارید از  همه جذابیت‌های اسپانیا دیدن کنید  و سفری به کشور ماتادورها داشته باشید حتماً نیاز به ویزای اسپانیا دارید. ما در این مطلب،  اطلاعات کاملی در خصوص انواع ویزای اسپانیا و نحوه درخواست آن در اختیارتان خواهیم گذاشت.

انواع ویزای اسپانیا

از آن جایی که اسپانیا عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شینگن است، ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن خواهد بود، با همان ویژگی‌ها و قوانین. اگر برای سفری تفریحی قصد سفر به اسپانیا را دارید باید برای ویزای کوتاه‌مدت اسپانیا یا همان ویزای نوع C شینگن درخواست دهید و اگر برای تحصیل در اسپانیا برنامه دارید ویزای هدف شما نوع D شینگن خواهد بود.
به‌بیان‌دیگر هدف سفر شما نوع ویزای کشور اسپانیا را مشخص می‌کند. بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت انواع ویزای اسپانیا همان انواع ویزای شینگن است که بسته به درخواست متقاضی برای وی صادر می‌شود. هر یک از انواع ویزای کشور اسپانیا از نظر زمانی اعتباری متفاوت دارند. ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن معمولا اهدافی توریستی داشته و معمولا اجازه اقامت ۱۵ روزه را به شهروندان ایرانی می‌دهند. اما در مراحل بعدی و بنا بر دلایلی که برای سفر ارائه می‌دهید ممکن است اجازه اقامت این نوع ویزا تا ۳ ماه نیز افزایش پیدا کند.
ویزای مولتی اسپانیا هم درواقع همان ویزای مولتی شینگن است که می‌تواند حداکثر تا ۵ سال اعتبار داشته باشد و دارنده این ویزا قادر خواهد بود تا در زمان اعتبار ویزای خود بدون محدودیت به حوزه شینگن وارد و از آن خارج شود. اما باید به نکته‌ای مهم در این زمینه اشاره‌کنیم و آن تفاوت بین مدت اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز برای اقامت در اروپا است.
به عبارتی  صرف‌نظر از مدت اعتبار روادید اسپانیا (حتی ویزاهای مولتی) هر فرد تنها می‌تواند در یک دوره ۱۸۰ روزه تنها ۹۰ روز در حوزه شینگن (یک کشور یا هر تعداد کشور) اقامت داشته باشد. پس از طی شدن ۹۰ روز حتی اگر ویزای وی یک سال دیگر اعتبار داشته باشد، باید از خاک اروپا خارج‌شده و منتظر بماند تا دوره ۱۸۰ روزه پایان یابد. با خروج از محدوده شینگن، می‌توان دوباره به اروپا یا اسپانیا برگشت و تا ۹۰ روز دیگر در هر یک از کشورهای اروپایی حوزه شینگن اقامت داشت.

 

شرایط اخذ ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضای خانواده و بستگان است.  اعتبار ویزای توریستی بستگی به تصمیم سفارت و نوع درخواست شما دارد. پس از صدور ویزا سفارت برچسب ویزا را در گذرنامه شما می‌چسباند. این برچسب شامل تمام اطلاعات اصلی ویزا مانند تاریخ اعتبار و میزان دفعاتی که می‌توانید با آن سفر کنید، می‌شود.
در چند سال اخیر، تمامی مراحل تعیین وقت و ارائه مدارک برای دریافت ویزای کشور اسپانیا به نماینده رسمی این کشور  در تهران یعنی شرکت BLS واگذارشده است.
بدین ترتیب متقاضیان ویزای توریستی شینگن اسپانیا می‌توانند از طریق مرکز درخواست ویزای اسپانیا در تهران ضمن مشخص‌کردن نوع ویزای درخواستی، اقدام به تعیین وقت ملاقات و ارائه درخواست خود نمایند. برای انجام این کار ابتدا باید از کارگزاری BLS وقت ملاقات گرفته سود که  بعد از تأیید شدن وقت ملاقات، باید در زمان مقرر در محل کارگزاری حضور یافته و درخواست خود را برای ویزای توریستی اسپانیا ارائه نمایید. همچنین باید کلیه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا را همراه داشته و به کارگزاری تحویل دهید.
در صورتی که برای بار اول قصد سفر به حوزه شینگن را داشته باشید لازم است که اقدامات مربوط به بیومتریک را نیز در مرکز درخواست ویزای اسپانیا انجام دهید. بعد از ارائه درخواست و مدارک مربوطه، پرونده شما برای بررسی و تصمیم‌گیری نهایی به سفارت اسپانیا فرستاده خواهد شد.پس از انجام بررسی و اعلام نتیجه می‌توانید با حضور در کارگزاری، پاسپورت خود را تحویل بگیرید.

مدت زمان صدور ویزا:

بررسی مدارک و ابلاغ پاسخ درخواست ویزای توریستی اسپانیا معمولا ۲۱ روز کاری زمان خواهد برد که ممکن است به ۳۰ روز کاری نیز افزایش یابد. 

تمدید ویزا توریستی اسپانیا

به طورکلی  امکان تمدید ویزای توریستی اسپانیا  امکان پذیر نمی باشد  مگر با ارائه مدارک و مستنداتی قوی که این مدارک نیز تحت شرایطی خاص و اضطراری مورد پذیرش افسر ویزا و سفارت کشور اسپانیا قرار می گیرد که این شرایط عبارت اند از:

۱. ارائه اسنادی مبنی بر تمکن مالی جهت تمدید اقامت
۲.  ارائه دلایل قانع کننده جهت تمدید  اقامت مانند بروز حادثه ، موارد پزشکی (‌ ادامه درمان ) ، کاری یا شخصی

به دلیل حساسیت بالای سفارت اسپانیا باید کلی مراحل جهت اخذ ویزای توریستی اسپانیا در زمان مقرر انجام گردد و تمامی مدارک مورد نیاز نیز به درستی و بدون هیچگونه نقصی به سفارت این کشور ارائه گردد.

عوامل ریجکت ویزای کشور اسپانیا

متاسفانه بسیار پیش آمده است که درخواست ویزای متقاضیان از طرف سفارت مورد قبول واقع نشده و ریجکت میشود که این امر دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد.
اگر شخص متقاضی مدارک خود را درست و صحیح ارائه ندهد، درخواست ویزای وی رد یا اصطلاحا ریجکت می گردد.
رد شدن درخواست ویزای توریستی اسپانیا موجب می شود متقاضی تا چند ماه از امتیاز اقدام مجدد جهت اخذ ویزای توریستی اسپانیا محروم شود و پس از مدتی امکان انجام مجدد این امر را داشته باشد.
مهم‌ترین عاملی که موجب رد درخواست ویزا می‌شود، قانع نشدن افسر ویزا در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مدت اعتبار ویزا است. موردی که اصطلاحاً به آن مسافران One way یا یک‌طرفه می‌گویند.
اگر بتوانید با ارائه مدارک شغلی، مالی، ملکی و … مناسب و معتبر افسر مهاجرت را قانع کنید که پس از پایان سفر به اروپا و پیش از پایان مدت اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهید گشت، مسلماً درصد ریجکت کاهش می‌یابد. نکته مهم دیگر در مبحث ریجکت به مدارک مالی متقاضی مربوط می‌شود. سفارت‌های اروپایی در خصوص مدارک مالی متقاضی حساسیت بسیار زیادی دارند و هرگونه تناقض و یا حتی حساب‌سازی در مدارک مالی بلافاصله منجر به ریجکت ویزا خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ویزا:

۱. اصل گذرنامه امضا شده با حداقل  ۶ ماه اعتبار
۲. دو قطعه عکس با ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵
۳.  گذرنامه های قبلی
۴. اصل و ترجمه کلیه صفحات شناسنامه متقاضی
۵.اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک به زبان انگلیسی

الف)حساب های جاری: کارکرد ۳ ماهه اخیر به زبان انگلیسی ب)گواهی تمکن برای سپرده های بانکی به همراه گردش حساب سه ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک همراه با مهر شعبه و امضا بانک. باید حداقل موجودی برای هر نفر ۷۰ میلیون تومان باشد.

۶. اصل و ترجمه سند مالکیت
۷.اصل و ترجمه مدارک شغلی

سخن پایانی

اگر تمایل به اخذ ویزای شینگن و همچنین ویزای توریستی اسپانیا دارید دپارتمان تخصصی اخذ ویزا VIS GLOBAL آماده است تا در این راستا شما را یاری رساند. اگر تا به حال سفری به حوزه شینگن نداشته اند، مشاوره با یک متخصص در امر اخذ ویزا به شما کمک شایانی خواهد کرد؛ زیرا مدارکی که به سفارت ارائه می دهید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا آنجایی که رد شدن یا صدور ویزا کاملا به مدارکی بستگی دارد که به آفیسر ارائه میدهید. برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا و در کل اخذ ویزای شینگن باید کلیه مراحل به درستی و گام به گام طی شود و مدارک مورد نیاز به صورت کامل و بدون نقص ارائه گردد. در صورتی که از مراحل و مدارک مورد نیاز اطلاعات کاملی در اختیار ندارید می توانید با VIS GLOBAL تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره ببرید.

آدرس سفارت اسپانیا در تهران: دروس، بلوار شهرزاد، خیابان شادی، کوچه اول شرقی، شماره ۱۰.
تلفن ۲۲۵۶۸۶۸۱ –۲۲۵۶۸۶۸۴
ساعت کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه ۱۶- ۹