اوکراین

سفری به یادماندنی به کشوری در اروپای شرقی که  نژادهای مختلفی  از جمله روسی، بلاروسی، مولداوی، تاتارهای کریمه، بلغارها، مجارستانی، رومانیایی، لهستانی، یهودیان، ارامنه، یونانی‌ها و تاتارها را در برگرفته است. اما حدود ۷۷ درصد مردم این کشور دارای نژاد اوکراینی هستند. اوکراین  از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را در جهان برای خود کسب کرده است زیرا دارای عجایب هفتگانه است، که اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری اوکراین به شمار می رود.
کشور اوکراین به لحاظ وسعت و مساحت رتبه ۴۴ را در جهان دارد و پس از کشور روسیه دومین کشور اروپاست. زبان رسمی آن،  زبان اوکراینی است که البته لازم به ذکر است که زبان روسی نیز در کشور اوکراین کاربرد بسیاری دارد.
از دیدنی های اوکراین می توان به کلیساها و موزه های شهر کی اف و همچنین شهرهای تاریخی لوو و چرنیوستی اشاره نمود که شهر چرنیوستی به دلیل شباهت ساختار شهری به کشور اتریش، به وین کوچک معروف است. از دیگر جاذبه های کشور اوکراین می توان به پارک الکساندریا واقع در شهر تسرکوا و پارک سوفی پوسکی اشاره داشت که پر از مجسمه ها، آبشارها و تپه های گلی است که در تصاویر ذیل می توانید مشاهده نمایید.
اگر قصد سفر به این کشور اروپایی را دارید ناگزیر به اخذ ویزای اوکراین هستید . کشور اوکراین بسته به هدف سفرتان ، ویزاهای مختلفی اعطا می کند به عنوان ویزای توریستی اوکراین به افرادی که تمایل به سفر و گردش و تفریح، شرکت در همایش و کنفرانس های علمی و فرهنگی دارند، تعلق می گیرد.

ما در این مطلب با انواع ویزای اوکراین و راههای اخذ آن آشنا خواهیم شد.

انواع ویزای اوکراین

ویزای کشور اوکراین به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

۱. ویزای ترانزیتی: این نوع ویزا که تیپ B نام دارد. ویزای ترانزیت برای اشخاصی است که مقصد نهایی سفر آنها کشور ثالث می باشد. به عبارتی این افراد به مدت چند ساعت یا کمتر از ۲۴ ساعت در خاک اوکراین توقف خواهند داشت. ویزای ترانزیت زمانی  صادر می گردد که مسافر بلیط کشور مقصد را به مامورین صدور این نوع ویزا ارائه دهد.

۲. ویزای کوتاه مدت: این نوع ویزا که تایپ C نام دارد و مدت اقامت مجاز آن حداکثر مدت ۹۰ روز در طول ۱۸۰ روز از تاریخ اولین ورود است. ویزای توریستی نیز در این گروه جای دارد.

۳. ویزای بلند مدت: این ویزا که تایپD  نام دارد، برای ورود به خاک اوکراین و ثبت مدارک به منظور دریافت اجازه اقامت یا سکونت دائم در خاک اوکراین صادر می‌شود. دارندگان این ویزا می‌توانند برای بیش از ۹۰ روز در خاک اوکراین اقامت داشته باشند.
ما در این مطلب قصد داریم به ویزای توریستی یا همان ویزای کوتاه مدت بپردازیم. برای درخواست ویزای توریستی اوکراین، حتما باید در دفتر کارگزاری  یا کنسولگری این کشور در تهران انگشت نگاری شوید. برای تعیین وقت سفارت اوکراین باید درخواست خود را به کارگزاری VFS ارائه کنید. حدودا ۹۰ روز پس از ارائه درخواست می‌توانید در دفتر VFS و یا کنسولگری اوکراین در تهران مراجعه کنید.

ویزا توریستی اوکراین

از آنجا که اوکراین از نظر گردشگری رتبه هشتم جهان را طبق آمار سازمان جهانی گردشگری دارد لذا ویزای توریستی به منظور تفریح و گردش در این کشور از جمله ویزاهایی است  که مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.  بر اساس قوانین کشور اوکراین افرادی که با اخذ ویزای توریستی اوکراین به این کشور وارد می شوند تنها از هر ۱۸۰ روز ۹۰ روز را می توانند در این کشور اقامت داشته باشند. مدت اعتبار ویزای توریستی کشور اوکراین از شش ماه تا حداکثر پنج سال می باشد.

در صورت تمایل به اخذ ویزای توریستی اوکراین باید به این نکته توجه داشت که اعطای ویزای توریستی اوکراین با داشتن دعوتنامه از فردی که در اوکراین اقامت دارد ارتباط مستقیم دارد، در صورت نداشتن دعوتنامه احتمال رد درخواست ویزا بالا است.

مدت زمان صدور ویزا:

مدت زمان صدور ویزا عموما  ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد که گاهی ممکن است صدور آن تا ۳۰ روز کاری هم طول بکشد. امکان صدور ویزای فوری برای اوکراین وجود دارد اما هزینه آن دو برابر حالت عادی می باشد.

تاریخ اعتبار ویزای اوکراین

تاریخ اعتبار  ویزاها بر حسب تایپ ویزای این کشور تعیین می شود. ویزاهای اوکراین در ۳ تایپ تقسیم می شوند که عبارت اند از:

۱. ویزای ترانزیتی (تیپB) : حداکثر تا یک سال این ویزا اعتبار دارد.
۲. ویزای کوتاه مدت (تیپ C) : شش ماه یا مدت زمان تعیین شده بر اساس مدارکی که ارائه شده است، اما حداکثر تا پنج سال اعتبار خواهد داشت.
۳.  ویزای بلند مدت (تیپ D) : این ویزا برای ورود به خاک اوکراین با هدف ثابتی مبنی بر مدارک ارائه شده صادر می شود. و اجازه اقامت یا سکونت در خاک اوکراین را بیش از ۹۰ روز می دهد. شخص متقاضی پس از گذشت ۴۵ روز باید به مراجع قانونی اوکراین برود و برای کسب مجوز اقامت اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز ویزا:

۱. اصل گذرنامه با حداقل  ۶ ماه اعتبار
۲. عکس ۳*۴ با زمینه سفید،از روبرو و بدون هیچگونه روتوش
۳. اصل و کپی کارت ملی شناسنامه
۴. تمکن مالی  با تایید و مهر بانک
۵. بلیط رفت و برگشت به اوکراین
۶. رزرواسیون هتل
۷.  فرم تکمیل شده درخواست ویزا
۸. ارائه دعوتنامه رسمی از یک شهروند اوکراینی
۹. بیمه نامه مسافرتی با سقف پوشش ۳۰.۰۰۰یورو