جمهوری چک

سفر به جمهوری چک که به نام Czechia نیز شناخته شده است. این کشور که در مرکز قاره اروپا قرار گرفته از غرب با آلمان، از شرق با اسلوواکی، از جنوب با اتریش و از شمال‌شرقی با لهستان هم‌مرز است. شهر پراگ به عنوان پایتخت جمهوری چک محسوب می‌شود و زبان رسمی این کشور زبان چکوسلواکی است.
جمهوری چک به در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۷ به طور رسمی فعالیت خود در حوزه شنگن شروع کرد. از این رو اگر شما قصد سفر به این کشور زیبا را دارید پیش از آنکه بلیط خود را رزرو کنید می بایست جهت ویزا شنگن اقدام کنید.

انواع ویزای شنگن چک

الف)ویزای شنگن کوتاه‌مدت
 ایرانیان برای ورود به جمهوری چک و حوزه شنگن و اقامت کوتاه‌مدت در این کشور ملزم به دریافت یکی از انواع ویزای شنگن

کوتاه‌مدت هستند که عبارت اند از:

– ویزای ترانزیت فرودگاهی
این نوع از ویزای چک در دسته ویزای نوع A شنگن قرار می‌گیرد و مناسب آن دسته از افرادی است که قصد دارند از طریق یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی جمهوری چک به کشوری خارج از حوزه شنگن سفر کنند.

– ویزای توریستی و خدمات درمانی
این نوع از ویزای چک که در دسته ویزای نوع C شنگن قرار می‌گیرد به صورت کوتاه‌مدت برای اهدافی نظیر گردشگری و خدمات درمانی برای متقاضیان سفر به این کشور اروپایی صادر می‌شود. 

– ویزای تجاری Business شنگن – فرهنگی و ورزشی
این ویزا برای متقاضیانی با اهداف تجارت، شرکت در کنفرانس، رویداد فرهنگی و ورزشی و مواردی از این قبیل صادر میشود.

– ویزای بازدید از اقوام و دوستان
این نوع از ویزا برای آن دسته از افرادی است که  دعوت‌نامه رسمی از شهروند یا مقیم دائم جمهوری چک دارند. 

ب) ویزای بلندمدت شنگن

این نوع از ویزای جمهوری چک در دسته نوع D ویزای شنگن قرار می‌گیرد و مناسب آن دسته از افرادی است که برای اهدافی نظیر خدمات درمانی، فرهنگی، ورزشی، بازدید(از طریق دعوت‌نامه)، اهداف رسمی (سیاسی)، خانوادگی، تحصیل، کارآموزی، کار داوطلبانه، کار در تعطیلات، کار فصلی، آموزش، کارآفرینی و سایر موارد مرتبط قصد اقامت بیش از ۹۰ روز و تا حداکثر یک‌سال را در این کشور دارند.
ویزا بلندمدت برای ۶۰ روز صادر می‌شود و به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در این مدت زمان برای دریافت مجوز اقامت طولانی‌مدت جمهوری چک اقدام کند.

شرایط اخذ ویزای چکسلواکی

۱. تمکن مالی: نامه تمکن مالی ویزای چک باید به واحد یورو اعلام شود و ایده آل ترین مبلغ تمکن مالی برای ویزای چک، بین ۷۰ تا ۱۰۰میلیون تومان برای هر نفر می‌باشد.
۲. گردش حساب: در صورتی که تعداد تراکنشات ۳ ماه آخر حساب شما بالا باشد، شانس بیشتری در اخذ ویزای چک خواهید داشت.
۳. ارائه دعوت‌نامه: لزومی به ارائه دعوت نامه برای اخذ ویزای چک نیست. اما اگر دعوت نامه داشته باشید، شانس بیشتری برای گرفتن ویزای این کشور دارید. دعوتنامه ویزای چک می‌تواند از سوی یک دوست، آشنا و یا اعضای خانواده ارسال شود.
۴. تاریخچه سفری: باز هم لزومی به داشتن تاریخچه سفری پر باری نیست. اما اگر شما تاریخچه سفری خوبی داشته باشید و به چند کشور خارجی سفر کرده باشید، باز هم شانس بیشتری برای اخذ ویزای چک خواهید داشت. منظور از تاریخچه سفری، فقط ویزای شینگن نیست و کشور های کره جنوبی، سنگاپور، چین و یا حتی ترکیه، ارمنستان و هر کشور خارجی دیگری که سفر کرده باشید، جزو تاریخچه سفری شما محسوب می‌شود.

مدت زمان صدور ویزا:

حدودا ۱۴ تا ۲۱ روز کاری بعد از ارائه درخواست به VFSGlobal، جواب درخواست ویزا برای شما صادر می‌شود که برای دریافت آن حتما باید خودتان به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی به این دفتر مراجعه کنید.

مدارک ویزای چک

مدارک ویزای چک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود و به تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

مدارک مورد نیاز؛

۱. تکمیل فرم درخواست ویزا
 ۲. دو قطعه عکس ۳.۵✘۴.۵
۳. گذرنامه فعلی متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار و تمام گذرنامه های قبلی
 ۴.اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
۵. اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 ۶.رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 ۷.واچر هتل
۸. ارائه دعوتنامه (در صورت وجود)
 ۹.بیمه مسافرتی با سقف پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو
دلایل ریجکتی ویزای چک:
۱. عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضیان
۲. ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر
۳. ارائه مدارک دروغین و یا نامعتبر
۴. ارائه گذرنامه مخدوش و فاقد اعتبار
۵. عدم توانایی در متقاعد کردن افسران ویزا از هدف سفر به چک