رومانی

سفر به شمال شبه جزیره بالکان در سواحل غربی دریای سیاه بدون شک سفری به یادماندنی خواهد بود چرا که رومانی  از  زیبایی و تنوع طبیعی و میراث فرهنگی غنی ای بهره مند است.
نام رومانی از کلمه لاتین رومانوس گرفته شده که به معنی قلمرو امپراتوری روم است. یک ‌سوم کشور رومانی کوهستانی، یک‌ سوم دیگر تپه ‌های سرسبز و بقیه پوشیده از دشت ‌های وسیع مناسب کشاورزی است. رودخانه ‌های فراوانی در آن جاری است که بزرگ ‌ترین آنها دانوب ‌است.
آیین های محلی، قلعه‌های قرون‌وسطایی، مزارع گل آفتابگردان، روستاهای قدیمی پر رمز و راز، رودخانه دانوب، سرزمین‌های کوهستانی چشم‌نواز و جشنواره های فرهنگی فوق العاده تنها بخشی از جاذبه های گردشگری رومانی محسوب می‌شوند.
این کشور در زمینه توریسم،  پتانسیل‌های خارق العاده‌ای در جذب گردشگران دارد. به عنوان مثال؛ رومانی از جمله کشورهایی است که امکان استفاده از کوچ سرفینگ را در همه شهرها به توریست ها می دهد، که در صورت استفاده از کوچ سرفینگ هزینه برای اقامت در رومانی پرداخت نخواهید کرد. 
اگر قصد سفر به این کشور زیبا را دارید در هنگام ورود به رومانی باید ویزا داشته باشید با این ویزا شما مجاز هستید در یک دوره ویزای ۱۸۰ روزه حداکثر ۹۰ روز به عنوان توریست و گردشگر در این کشور حضور داشته باشید و  از حق اقامت کوتاه مدت بهره‌مند شوید.

انواع ویزای رومانی:

نوع A
 ویزای ترانزیت فرودگاه : این نوع از ویزا تنها برای حضور در منطقه بین المللی فرودگاه آن کشور بوده تا شما بتوانید از طریق فرودگاه آن کشور به کشور مقصدتان بروید.

نوع B
 ویزای ترانزیت : به مدت ۵ روز کاری اعتبار دارد و برای امکان دسترسی به خاک رومانی را فراهم می آورد به بتوانید کارهای مربوط به ترانزیت را انجام دهید.

نوع C
ویزای اقامت کوتاه مدت :  اقامت کوتاه مدت در رومانی به مدت ۹۰ روز در یک دوره حداکثر ۶ ماهه از تاریخ ورود که برای اهداف زیر صادر میگردد:
ماموریت رسمی دولتی، گردشگری، کسب و کار، دیدار خصوصی، حمل و نقل، شرکت در فعالیت های ورزشی، و همچنین رویدادهای فرهنگی، علمی یا دانشگاهی.

 

نوع D
ویزای اقامت بلند مدت : ویزای بلند مدت به منظور اقامت فرد حداکثر در یک دوره ۹۰ روزه می باشد. اما اگر فرد بخواهد بیش از این مدت تعیین شده در کشور رومانی بماند می بایست به طور رسمی به دفتر مهاجرتی رومانی درخواست خود را ارائه دهد. این ویزا برای اهداف زیر کاربرد دارد:
فعالیت های اقتصادی، حرفه ای، تجاری (مانند سرمایه گذاری)، مذهبی  یا انسان دوستانه، کار، تحصیل، دیدار با خانواده، و همچنین پژوهش می باشد.

ویزا کوتاه مدت توریستی رومانی

ویزای توریستی یک ویزای کوتاه مدت از نوع ویزای نوع C می‌باشد که امکان تمدید یا تبدیل و تغییر آن بسیار دشوار است و متقاضیان برای تمدید آن باید یک بار خاک این کشور را ترک نمایند و از کشور خارج از کشور رومانی درخواست مجدد خود را ارائه نمایند.
هدف از ویزای توریستی بازدید گردش و سفر در یک دوره کوتاه مدت از کشور رومانی است. متقاضیان این ویزا در صورتی که برای بار اول می‌خواهند اقدام کنند مدت زمان آن کمتر از ۹۰ روز می باشد.
برای دریافت ویزای توریستی متقاضی باید مدارک مورد نیاز را حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ سفر به این کشور آماده کند.

ویزای توریستی رومانی به ۲ دسته تقسیم میشود:

۱. ویزای گردشگری یا Tourism Visa
۲. ویزای بازدید یا Visit Visa

ویزای گردشگری (C/TU)

ویزای اقامت کوتاه برای اهداف گردشگری (با نام C/TU) این نوع ویزا برای شهروندان ملل کشور ثالث صادر می شود. که خواستار سفر به رومانی جهت گردشگری می باشند.

ویزای بازدید (C/VV)

این نوع ویزای کوتاه مدت برای شهروندان ملل کشور ثالث صادر می شود که علاقه مند به سفر به رومانی جهت دیدارهای خصوصی، بنا به دعوت از طرف شهروندان رومانی و یا شهروندان کشور ثالث که دارای مجوز اقامت رومانیایی معتبر هستند صادر میشود.

تفاوت ویزای توریستی و بازدید رومانی

در حقیقت، تفاوت اصلی این ۲ ویزا در مقاصد درخواست ویزا و نیز شیوه دعوت از افراد با تابعیت های کشور ثالث می باشد و از نظر مدارک و شرایط درخواست ویزا، و مدت زمان اعتبار ویزا هر دو ویزا مشابه هم هستند.
شیوه دعوت در ویزای توریستی می تواند به تبعیت از شرکت های توریستی رومانیایی باشد و به صورت انفرادی، برای هر فرد خارجی دعوتنامه صادر گردد. اما در ویزای بازدید، شیوه دعوت می تواند به تبعیت از سبک شهروندان رومانیایی، یا توسط خارجی ها، دارندگان مجوز اقامت رومانی معتبر باشد.

زمان لازم جهت صدور ویزای توریستی رومانی

ویزای توریستی از نوع اقامت کوتاه (شناسایی شده از طریق حرف C می باشد) است و امکان ورود و اقامت کوتاه خارجی ها را در قلمروی سرزمینی رومانی به مدت ۹۰ روز در قالب یک فاصله حدکثر ۶ ماه از تاریخ ورود فراهم می کند. (در مورد ویزای ورود، متعدد، دوره اقامت از شروع تاریخ اولین ورود مدنظر قرار می گیرد). ویزای توریستی رومانی یکی از راه های آسان مهاجرت به رومانی است. این نوع ویزا از نوع اقامت کوتاه و برای مدت زمان محدودی اعتبار دارد. برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی در مورد ویزای توریستی رومانی، با مشاورین مجرب و کارآزموده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

مدت زمان صدور ویزا :

مدت زمانی که طول می کشد، تا افسران ویزا و کنسولگری به درخواست ویزای توریستی متقاضیان پاسخ دهند و به آنها رسیدگی کنند بین ۲ الی ۱۵ روز کاری خواهد بود. که به شلوغی یا خلوتی کنسولگری بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز ویزا:

۱. اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
۲. ترجمه شناسنامه
۳. ترجمه کارت ملی
۴. گردش مالی سه ماهه حساب بانکی
۵. گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت با ذکر تاریخ شروع کار،عنوان شغلی و درآمد سالیانه،نام مدیر
۶. رزرو هتل
۷. بیمه نامه مسافرتی
۸. دو قطعه عکس ۶ در ۴ جدید با زمینه رنگی سفید