سوئیس

سفر به سوئیس، کی از سرسبزترین کشورهای اروپایی و لذت طعم شکلات های بی نظیر آن قطعا خاطره ای به یادماندنی برایتان رقم خواهد زد . سوئیس کشوری در مرکز اروپا و احاطه شده توسط کوه‌های آلپ و دریاچه‌های کوهستانی همواره مورد توجه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا بوده که به بهانه چشیدن طعم تکرارنشدنی شکلات‌های معروف، پنیرهای خوشمزه و یا تجربه اسکی بر روی کوه‌های آلپ، ترغیب به اخذ ویزای توریستی و سفر به این کشور سراسر سرگرمی می‌شوند.
اگرچه این کشور کوچک از هر طرف به خشکی منتهی شده و هیچ مرز آبی ندارد (landlocked)، اما با این حال به راحتی می‌توان چکیده‌ای از لذت‌ها و فرهنگ‌های متنوع کشورهای همسایه سوئیس را در این کشور جستجو کرد. کشور مشهور و محبوب سوئیس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) از سال ۲۰۰۸ به عضویت حوزه شینگن نیز درآمد از این رو  متقاضیان سفر به این کشور  ملزم به دریافت ویزای توریستی سوئیس هستند و باید شرایط دریافت ویزای شینگن را داشته باشند.

ما در این مطلب قصد داریم با انواع ویز سوئیس آشنا شده و از نحوه درخواست این ویزاها آگاهی یابیم.

کشور سوئیس برای علاقه مندان ویزاهای مختلفی صادر میکند که هر کدام با توجه به هدف متقاضی شرایط متفاوتی دارند. این ویزاها عبارت اند از:

۱. ویزای کوتاه مدت

ویزاهای کوتاه مدت حالت های مختلفی دارند:

یکبار ورود(Single): دارندگان این نوع ویزا فقط می توانند یکبار به سوئیس وارد شوند و پس از خروج، مجدد مجاز به ورود نمی باشند و باید ویزا درخواست نمایند.

دوبار ورود(Duble): دارندگان این ویزا بعد از اولین ورود و خروج  یک بار دیگر می توانند وارد شده و پس از مدت معین که خارج شدند ویزایشان منقضی می شود.

چندگانه(Multi): دارندگان این نوع ویزا مجاز هستند هر چند باری که می خواهند در فاصله ۱۸۰ روزه و در مجموع تا ۹۰ روز به حوزه شنگن ورود و خروج نمایند.

۲. ویزای بلند مدت

انواع ویزای توریستی سوئیس:

۱. گردشگری
۲‌. دیدار از اقوام

۳. شرکت در سمینار یا همایش
۴. تجاری
۵. درمانی

گردشگری

همانطور که میدانید سوئیس کشوری کوهستانی و زادگاه ورزش های زمستانی خصوصاً اسکی می باشد، که برای علاقه مندان به هیجان و ماجراجویی این کشور بدون شک مقصد بسیار مناسبی خواهد بود، سفر به سوئیس برای دوستداران شکلات می تواند شیرین ترین سفر زندگی باشد. این ویژگی ها باعث شده سوئیس سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان باشد. با اخذ ویزای توریستی سوئیس می توانید از این کشور زیبا دیدن نمایید.

دیدار از اقوام

اگر افراد خانواده شما در کشور سوئیس زندگی می کنند و شما قصد بازدید از این عزیزان را دارید دریافت دعوتنامه جهت ارائه به سفارت سوئیس بزای اخذ ویزا الزامیست، با توجه به این موضوع که سوئیس کشوری چهار زبانه است، (آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی، رومانش) حتماً قرم دعوتنامه می بایست به یکی از این زبان ها تکمیل و ارائه گردد.

شرکت در سمینار یا همایش

کشور سوئیس سالانه میزبان همایش ها و جشنواره های مختلف علمی، تجاری و تفریحی است. اکثر این سمینارها در شهر ژنو پایتخت فرهنگی این کشور برگزار می گردد. اینگونه مراسم می تواند برای رشد علمی و تخصصی افراد بسیار مفید باشد. برای شرکت در این همایش ها نیاز به دریافت دعوتنامه از شرکت یا سازمان برگزار کننده برای ارائه به سفارت جهت اخد ویزا دارید.

 

تجاری

سوئیس یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان می باشد، درآمد سالانه هر فرد بطور میانگین در این کشور ۸۰۰۰۰ دلار می باشد، این رقم نشان دهنده اقتصاد قدرتمند سوئیس در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی است. این کشور دارای پیشرفته ترین سیستم بانکداری در سطح جهان است. با توجه به همه این ویژگی ها سوئیس از اقتصاد رو به رشد و قدرتمتدی برخوردار است.
صنایع و کارخانجات مطرح، موقعیت های شغلی ایده آل و درآمد بالا باعث گردیده افراد بسیاری قبل از مهاجرت به سوئیس جهت ارزیابی شرایط برای راه اندازی کسب و کار خود با اخذ ویزای توریستی اقامت کوتاه مدتی در این کشور داشته باشند.

درمانی

سوئیس یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه پزشکی است. این کشور با ارائه بهترین خدمات درمانی و پزشکی به بیماران مقصد بسیاری از افراد برای انجام پروسه های درمانی می باشد. برای دریافت ویزای توریستی سوئیس جهت درمان نیاز به ارائه مدارک و نامه های پزشکی و تمکن مالی برای پرداخت هزینه های درمانی دارید.

نکاتی درباره ویزا توریستی

براساس قوانین کشور سوئیس، متقاضیان ایرانی سفر و ورود به خاک این کشور ملزم به دریافت ویزای شینگن کوتاه مدت یا همان ویزای توریستی سوئیس برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی شش ماهه (۱۸۰ روزه) هستند.  ویزای این دسته از افراد یکبار ورود یا همان ویزای سینگل می باشد.

در برخی اوقات، بنابر صلاحدید آفیسر سفارت سوئیس و واجد شرایط بودن متقاضی سفر به این کشور، ویزای توریستی سوئیس به صورت ویزای شینگن مولتی Multiple صادر خواهد شد. در این صورت فرد دارنده ویزا، مجاز به ورود و خروج به صورت نامحدود از سوئیس و گشت و گذار در ۲۶ کشور حوزه شینگن ( نظیر دانمارک، اسپانیا، آلمان، فرانسه) در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهد بود.
یکی از عواملی که در صدور ویزا حائز اهمیت می باشد میزان تمکن مالی متقاضی و همچنین توانایی اثبات،  داشتن روابط خانوادگی و وابستگی عاطفی در کشور خود است؛ این موارد تنها محدود به روابط فامیلی نبوده و شامل شغل معتبر و دائمی، شرایط تحصیلی در حال جریان، تعهد خانوادگی نظیر همسر و فرزند و هرگونه مسائلی است که اثبات کننده بازگشت فرد پیش از اتمام ویزای توریستی سوئیس به کشور خود است.

مدت زمان صدور ویزا:

معمولا صدور ویزا بین ۱۴ تا ۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر کارگزاری ویزای سوئیس زمان خواهد برد که باید به همراه رسید درخواست ویزا و کارت شناسایی برای دریافت ویرا حضورا به این دفتر مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز :

از مهم‌ترین بخش‌های پروسه اخذ ویزای توریستی سوئیس که در تصمیم‌گیری نهایی آفیسر پرونده  تاثیر به سزایی دارد، آماده‌سازی و ارائه مدارک درست به سفارت می باشد. در ادامه با هم به مرور مدارک مورد نیاز سفارت سوئیس برای درخواست ویزای توریستی سوئیس می‌پردازیم:

۱. اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
۲. فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا
۳. دو قطعه عکس بیومتریک جدید 
۴. اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی کپی شناسنامه
۵. پرینت برگه وقت سفارت سوئیس
۶. نامه تمکن مالی و پرینت گردش حساب ۳ ماهه بانکی
۷. رزرو و واچر هتل
۸.رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
۹.اسناد کاری و تحصیلی نظیر گواهی اشتغال به کار، اشتغال به تحصیل، پرینت سوابق بیمه، جواز کسب و غیره
۱۰.اسناد ملکی
۱۱. بیمه مسافرتی معتبر
۱۲.فیش حقوقی و یا مدارک بازنشستگی
۱۳. ارائه دعوتنامه معتبر از دوستان و یا اقوام در سوئیس در صورت امکان
۱۴.رضایت‌نامه والدین برای متقاضیان زیر ۱۸ سال
۱۵.اصل و کپی سند ازدواج و کپی پاسپورت همسر

باید خاطرنشان کنیم که مدارک درخواست ویزای توریستی سوئیس باید پیش از ارسال همگی توسط دارالترجمه رسمی و معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.