یونان

سفر به سرزمین فلاسفه. کشوری با تمدن طولانی در جنوب شبه جزیره بالکان که دارای فرهنگ و تمدن و همچنین جاذبه های تفریحی و تاریخی متنوع است . در حقیقت یونان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان  می باشد که با قسمت های دیگری از مدیترانه مانند ایتالیا و اسپانیا برابری می کند. 
اگر قصد سفر به یونان را دارید بدون شک هر زمان که خواستید می توانید به این کشور سفر کنید زیرا همواره شرایط مساعدی برقرار است. در فصل تابستان هوای یونان بسیار گرم می شود اما نه آنقدر که طاقت فرسا باشد به همین دلیل اگر به گرما علاقه چندانی ندارید سعی کنید در تابستان به یونان سفر نکنید، این فصل از اواخر خرداد تا اواخر مرداد ادامه دارد. و اما بهترین زمان برای سفر به شهرهای این کشور در فصل های پاییز و زمستان است، شرایط هوایی در این دو فصل بسیار ملایم بوده و برای گردشگری مناسب است.
لازم به ذکر است کخ وجود میراث تاریخی غنی، جزایر و سواحل منحصربه‌فرد، فرهنگ اصیل، تفریحات جذاب و امکانات مناسب باعث شده تا یونان به یک مقصد گردشگری فوق‌العاده در سطح اروپا تبدیل شود اما برای ورود به کشور یونان به عنوان توریست باید ابتدا ویزای توریستی شینگن را اخذ کرده باشید لذا پیش از آنکه مهیای سفر شوید باید اقدامات لازم جهت اخذ ویزا شینگن یونان را انجام دهید.
یونان به عنوان عضوی از حوزه شینگن دارای قوانین متعددی در خصوص ویزا است که می‌توان در دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت قرار داد. با ویزاهای کوتاه‌مدت  حداکثر ۹۰ روز امکان اقامت در یونان را دارید. اما با اخذ ویزاهای بلندمدت یونان مانند ویزای تحصیلی اجازه اقامت طولانی‌تری را خواهید داشت.

انواع ویزای یونان

۱. ویزای نوع A

ویزای یونان نوع A که در واقع همان ویزای ترانزیت فردوگاهی است؛ به منظور اقامت کوتاه مدت چند ساعته در فرودگاه صادر می شود. با این ویزا شما اجازه خروج از فرودگاه را نخواهید داشت.

۲. ویزای نوع B

ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می‌تواند از شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از مسیر زمینی خود را به کشور دیگری غیر از شینگن برساند. ویزای نوع B می تواند چند روز اعتبار داشته باشد تا شما خود را به کشور مورد نظر برسانید.

۳.ویزای نوع C

ویزای یونان از نوع C در دسته ویزاهای کوتاه مدت قرار می گیرد و دارنده آن مجاز است حداکثر به مدت ۹۰ روز در یونان یا دیگر کشور های حوزه شینگن به گشت و گذار بپردازد. ویزای توریستی و در بعضی موارد ویزاهای تجاری یونان (کشور های منطقه شینگن) در این دسته بندی قرار می گیرند.

۴.ویزای نوع D

ویزای یونان از نوع D برای کسانی صادر می شود که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز را در خاک این کشور داشته باشند. این ویزا که به ویزای ملی National Visa معروف است برای اهداف تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … صادر خواهد شد.

ویزا توریستی یونان

همانطور که میدانید ویزای توریستی یونان مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضای خانواده و بستگان است. اگر تصمیم به تحصیل یا کار در یونان دارید این نوع ویزا مناسب نیست و باید برای ویزای تحصیلی یونان یا ویزای کار اقدام کنید. اعتبار ویزای توریستی بستگی به تصمیم سفارت و نوع درخواست شما دارد. پس از صدور ویزا سفارت برچسب ویزا را در گذرنامه شما می‌چسباند. این برچسب شامل تمام اطلاعات اصلی ویزا مانند تاریخ اعتبار و میزان دفعاتی که می‌توانید با آن سفر کنید، می‌شود. متاسفانه ویزای یونان، در حال حاضر جزو سخت ترین ویزای کشور‌های حوزه شینگن است و بیشترین درصد ریجکتی ویزای شینگن در ایران را دارد. 
توجه داشته باشید که ویزای تضمینی به هیچ عنوان برای یونان وجود ندارد زیرا به علت دارا بودن شرایط پناهندگی و همچنین تعداد زیاد پناهنده‌های ایرانی در این کشور، سخت گیری زیادی در اعطای ویزا به ایرانیان اعمال میشود.

لازم به ذکر است ویزاهای تایپ C یا همان توریستی به سه دسته تقسیم می شوند:

[  ]   Single Entry یا یکبار ورود
[  ] Double Entry:یا دو بار ورود
[  ] Multiple Entry یا چندبار ورود

مدت زمان صدور ویزا

تعیین وقت سفارت یونان در ایران، به عهده شرکت VFSGlobal می‌باشد. وقت سفارت یونان مصاحبه ندارد و شما فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به دفتر این کارگزاری مراجعه می‌کنید. مدت زمان صدور ویزا معمولا ۲۱ روز کاری بعد از حضور در کارگزاری  به طول می انجامد. تصمیم سفارت در مورد ویزا بستگی به مجموعه‌ای از عوامل از جمله کامل بودن مدارک و مصاحبه حضوری شما در سفارت دارد.

مدارک مورد نیاز

مدارک ویزای یونان، باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود. مدارک مورد نیاز ویزای یونان حتما باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه به تائیدیه برسد. مدارک به شرح زیر می‌باشد:

۱. تکمیل فرم درخواست ویزا
۲. اصل گذرنامه با حداقل ۷ ماه اعتبار
 ۳.رزرو قطعی بلیط هواپیما
۴. رزرو واچر هتل
۵.ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)
۶. اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 ۷.اصل و ترجمه گواهی اشتغال به کار
 ۸. اصل و ترجمه سند ازدواج (حتی در صورتی که همسرتان شما را در این سفر همراهی نکند)
 ۹.اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
۱۰. گردش حساب ۳ ماهه آخر به همراه تمکن مالی