علت افزایش قیمت بلیط هواپیما در دی ماه چیست؟

علت افزایش قیمت بلیط هواپیما در دی ماه چیست؟

هنوز چیزی از خبر خوب کاهش ۱۵ درصدی قیمت بلیط هواپیما در آذر ماه نگذشته بود، که خبری دیگر مبنی بر افزایش قیمت بلیط هواپیما در دی ماه منتشر شد. اما علت این افزایش قیمت چیست؟ آیا سازمان های هواپیمایی در آن نقش دارند؟

تاکنون، بلیط‌ های هواپیما داخلی و خارجی شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی شدند. اما بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، از تاریخ ۱۳/۱۰/۱۴۰۰ کلیه شرکت‌ های هواپیمایی موظف هستند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را بر روی بلیط هواپیمای خارجی و ۴ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر روی بلیط هواپیما داخلی را محاسبه و به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند. در این صورت به موجب آن افزایش قیمت بلیط هواپیما رخ خواهد داد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، مقصود اسعدی سامانی درباره این افزایش قیمت توضیح داد: در گذشته از فروش هر بلیط هواپیما، ۵ درصد عوارض شهرداری اخذ می ‌شد، در قانون جدید عوارض شهرداری‌ ها حذف شده و به جای آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می ‌گیرد.

افزایش قیمت بلیط هواپیما چقدر خواهد بود؟

همانطور که در اول آذر ماه ۱۴۰۰ سقف قیمت بلیط هواپیما اعلام شد و در مطلب «آیا خبر کاهش قیمت بلیط هواپیما حقیقت دارد؟!» به آن پرداختیم، حدود ۱۵% نرخ بلیط هواپیما کاهش یافت و اکنون در پروازهای داخلی مجموعاً ۴ درصد و در پروازهای خارجی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به سقف نرخ بلیط هواپیما افزوده می‌ شود.

برای آنکه این افزایش قیمت بلیط هواپیما واضح تر باشد با یک مثال آن را شرح میدهیم: اگر قیمت بلیط هواپیما تهران به کیش نیز بین ۰۰۰/۷۰۰ تومان تا ۰۰۰/۳۰۰/۱ تومان باشد با اعمال مالیات بر ارزش افزوده از دوشنبه ۱۳ دی ماه، مبلغ ۲۸ تا ۵۲ هزار تومان به قیمت فعلی اضافه خواهد شد.

شایان ذکر است این مبلغ مالیات بر ارزش فزوده دریافتی از مسافر مستقیما باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود و شرکت های هواپیمایی ارتباطی با آن ندارند.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما چگونه میشود؟

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، مقصود اسعدی سامانی در پاسخ به این سوال گفته است که هنگام استرداد این ۹ درصد هم به خریدار بلیط هوپیما عودت داده خواهد شد. اما هنوز سوالات و ابهامات زیادی در باره این موضوع وجود دارد و اطلاعات تکمیلی متعاقبا توسط تیم خبری الی گشت، ساعلام خواهد شد.

چه زمانی می توانیم بلیط هواپیما ارزان بخریم؟

قیمت بلیط هواپیما شناور و متناسب با شرایط عرضه و تقاضا متغیر است. اما از سوی سازمان هواپیمایی کشور سقفی برای قیمت بلیط هواپیما اعلام میشود که کلیه شرکت ها ملزم به رعایت سقف نرخ اعلام شده هستند و نمی توانند غیر قانونی افزایش قیمت بلیط هواپیما داشته باشند. به طور کلی بلیط هواپیمای هر مقصدی در زمان «های سیزن» و تعطیلات یعنی زمان هایی که تقاضای سفر به آن مقصد بیشتر می شود، گران تر و در زمان های عادی ارزان تر است. به طور مثال بلیط هواپیما کیش در فصل پاییز و زمستان و تعطیلات نوروز به نسبت تابستان گران تر است. یا بلیط هواپیما مشهد در زمان مناسبت های مذهبی مانند تولد اما رضا و… گران تر از زمان های عادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *