مدارس انگلیس

اگر قصد دارید فرزند خود را برای مقاطع پیش از دانشگاه به کشور دیگری بفرستید انگلیس یکی از گزینه های مناسب است. اگر فرزند شما ۱۶ سال یا بیشتر سن دارد باید درخواست ویزای Tier-4 (عمومی) دهد.  ویزای عمومی یا همان Tier-4 به دانش آموز امکان ورود به انگلستان را برای اهداف تحصیلی می‌دهد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن درخواست، ویزا به صورت یک برگه‌ی الصاقی خواهد بود که دارای عکس فرزندتان است و در یکی از صفحات گذرنامه قرار داده می‌شود.

انواع مدارس انگلیس

نظام آموزشی انگلیس در سه روش خلاصه میشود که با ایران بسیار متفاوت است که والدین می‌توانند روش تحصیل فرزندشان را با توجه به شرایطی که دارند انتخاب کنند.
۱. مدارس دولتی
۲. مدارس غیر‌انتفاعی
۳. تحصیل در منزل

در واقع همه‌ی دانش‌آموزان موظف‌اند تحصیلات خود را تا سن ۱۸ سالگی ادامه دهند؛ اما تحصیل در مدرسه تا سن ۱۶ سالگی اجباری است و پس از آن دو سال باید وارد کالج شوند. پس از ۱۶ سالگی دانش‌آموزان می‌توانند تحصیلات خود را به دو صورت آکادمیک یا فنی و حرفه‌ای ادامه دهند.

شرایط تحصیل در مدارس
در انگلیس معمولاً کودکان از ۵ سالگی وارد مدرسه می شوند و تا ۱۶ سالگی موظف به تحصیل خواهند بود، اما والدین می توانند کودکان خود را از ۴ سالگی در مدارس انگلستان ثبت نام نمایند و از آینده آنها آسوده خاطر باشند.

به طور کلی ویزای تحصیلی انگلستان به دو دسته اصلی تقسیم می شود:
Child student
که ویزای تحصیلی مقاطع قبل از دانشگاه برای افراد زیر ۱۸ سال است
General student 
که ویزای تحصیلی مقاطع دانشگاهی برای افراد بالای ۱۸ سال شامل میشود.

مدارس دولتی انگلستان
برای شهروندان انگلستان این مدارس رایگان هستند، از این رو بیش از ۸۰ درصد والدین انگلیسی فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می نمایند اما دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در این مدارس ملزم به پرداخت شهریه می باشند.
هزینه های مربوط به شهریه مدارس دولتی بسته به موقعیت و کیفیت مدرسه متفاوت خواهد بود، ولی به طور میانگین شهریه مدارس دولتی انگلستان سالیانه بین ۱۴۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰ پوند خواهد بود.

مدارس خصوصی

در حال حاضر بیش از ۲۵۰ مدرسه خصوصی در انگلستان مشغول به فعالیت می باشند. در واقع به نوعی می توان گفت تقریباً کلیه مدارس شبانه روزی انگلستان خصوصی هستند. اغلب مدارس شبانه روزی انگلستان از ساختمان های مجلل و زیبا با قدمتی بیش از ۲۰ سال تشکیل گردیده اند که دارای امکانات بسیار مناسبی جهت اسکان دانش آموزان بین المللی برای زندگی و تحصیل می باشند. از این رو اکثر دانش آموزان مدارس شبانه روزی انگلستان را دانش آموزان بین المللی تشکیل می دهند.

کلیه مدارس شبانه روزی انگلیس باید استانداردهای سختگیرانه دولت در مورد کیفیت آموزش، امکانات و شرایط مراقبت از دانش آموزان را رعایت نمایند. این موضوع یکی از دلایل اصلی سطح بالای کیفیت و امکانات رفاهی و آموزشی مدارس شبانه روزی انگلستان است که باعث گردیده دانش آموزان بین المللی از تجربه ای بسیار لذت بخش و آموزنده در ارتباط با تحصیل و زندگی در این مدارس بهره مند گردند.

کلاس های درسی در مدارس خصوصی انگلستان نسبت به مدارس دولتی این کشور با تعداد دانش آموز کمتری برگزار می گردد، معمولا تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس های درسی مدارس خصوصی بین ۱۲ الی ۲۰ نفر می باشد. که این موضوع می تواند تمرکز اساتید این مدارس را در جهت ارائه هرچه بهتر دروس به دانش آموزان به شکل قابل توجهی افزایش دهد. هزینه شهریه مدارس خصوصی انگلستان به صورت میانگین سالیانه بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ پوند می باشد.

لازم به ذکر است شروع سال تحصیلی در مدارس انگلستان از اواخر شهریور ماه می باشد. از این رو بهترین زمان برای اقدام جهت دریافت پذیرش از مدارس انگلستان و نهایتاً اخذ ویزای تحصیلی ۴ تا ۶ ماه قبل از شروع سال تحصیلی است.
سیستم آموزشی انگلیس
دانش آموز پس از اتمام تحصیلاتش در مدارس انگلستان باید در آزمون GSCE یا دیگر آزمون‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، شرکت می‌کند. نمره‌ی این آزمون دانش‌آموزان را راهنمایی می‌کند که وارد دانشگاه شوند یا تحصیلات خود را به پایان برسانند و وارد بازار کار شوند.
دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه‌های انگلیس و تحصیل در مقطع لیسانس باید در آزمون A-levelنمره‌ی قبولی کسب کنند؛ در غیر این صورت موظف‌اند پیش از ورود به دانشگاه، یک سال دوره‌ی پیش دانشگاهی را سپری کنند و پس از آن وارد دانشگاه موردنظرشان شوند. پس از آن دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند باید طبق مقررات و ضوابط تعیین شده به مقاطع بالاتر بروند.

اگر به آینده ی روشن فرزندتان فکر میکنید قطعا بدانید که تحصیل در مدارس انگلستان گام بلندی در راستای رسیدن به موفقیت و آینده ای روشن برای فرزندتان است زیرا مزایای بسیاری دارد از جمله:

۱‌ اعتبار بالای مدارس و استفاده از امکانات آموزشی ایده ال
۲. زندگی در کشوری با بالاترین شاخص ها و استانداردهای زندگی
۳. جزو ۵ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانش آموزان و دانشجویان بین المللی
۴. توجه دولت انگلستان به سطح دانش جامعه و اختصاص بودجه های قابل توجه به آموزش و پرورش در رشد علمی
……۵

شرایط دریافت قیم قانونی برای دانش آموز

دانش آموزانی که از همراهی والدین خود برخوردار می باشند نیازی به قیم ندارند، اما والدینی که شرایط همراهی فرزند خود در انگلستان را ندارند می بایست برای فرزند خود فردی را به عنوان قیم قانونی معرفی نمایند. فردی که صلاحیت سرپرستی دانش آموزان بین المللی را دارد می بایست شهروند انگلستان باشد، موقعیت شغلی مناسبی داشته باشد و به هیچ عنوان سوابق کیفری در کارنامه خود نداشته باشد.
اما لازم به ذکر است که جای هیچگونه نگرانی نیست، زیرا مدارس شبانه روزی انگلستان این مسئولیت را به عهده خواهند گرفت.

 آیا از طریق تحصیل فرزند والدین می توانند اقامت دائم انگلستان را دریافت نمایند؟

طبق قوانین مهاجرتی انگلستان والدین فقط می توانند با ویزای توریستی بین ۳ تا ۶ ماه فرزند خود را در انگلستان همراهی نمایند، لازم به ذکر است در این مدت والدین اجازه کار یا تحصیل در انگلستان را نخواهند داشت.