مدارس

 

تحصیل در مدارس آلمان

اگر قصد دارید فرزندانتان را در مدارس آلمان ثبت نام کنید اطلاع از سیستم آموزشی این کشور پیشرفته بسیار برای شما راهگشا خواهد بود.
کشور آلمان یک کشور توسعه یافته در اروپا است که دارای رفاه اجتماعی سطح بالا، رونق اقتصادی، نرخ بیکاری سطح پایین و کیفیت آموزش سطح بالا می باشد و این موارد از عوامل ترغیب خانواده ها به فرستادن فرزندان خود به کشور آلمان جهت تحصیل در مدارس این کشور است.

اگر بخواهیم از مزایای تحصیل در مدارس آلمان برایتان بگوییم، موارد ذیل بخشی از آن است:

۱. سطح بالا کیفیت آموزش
۲. ورود آسان به دانشگاه های معتبر در سرتاسر جهان
۳. تحصیل رایگان
۴. برپایی اردوهای مختلف
۵. آموزش دوره های عملی در کنار تحصیل
۶. یادگیری چندین زبان در مدرسه های شبانه روزی

انواع مدارس آلمان

کشور آلمان دارای سه مدرسه ی دولتی ، خصوصی و بین المللی است. دانش آموزانی که تمایل به تحصیل در مدارس آلمان را دارند در صورت پذیرفه شدن در مدارس دولتی به زبان آلمانی تحصیل می کنند، اما در مدارس خصوصی دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. در صورتی که والدین دانش آموز دارای اقامت کشور آلمان باشند و از طریق کار، تحصیل یا سرمایه گذاری اقامت را دریافت کرده باشند؛ دانش آموز زیر ۱۸ سال می تواند در مدارس دولتی آلمان مشغول به تحصیل شود.
دانش آموزانی که در مدارس خصوصی تحصیل می نمایند در صورت تسلط به زبان آلمانی می توانند وارد دانشگاه های دولتی و رایگان کشور آلمان شوند.

سیستم آموزشی مدارس آلمان

مدارس آلمان دارای دو مقطع دبستان و دبیرستان است. کودکان از سن ۳ سالگی می توانند وارد مهد کودک و از سن ۶ سالگی وارد مدارس ابتدایی در آلمان شوند که به آن Grundschul می گویند.
پس از پایان دوران دبستان، دانش آموزان وارد دوران دبیرستان می شوند که دبیرستان ها در کشور آلمان به چهار نوع تقسیم می شوند.

۱. مدارس HAUPTSCHUL: این مدارس دارای رشته های فنی و حرفه ای برای پایه های پنجم تا نهم هستند.

۲. مدارس REALSCHULE: در این مدارس دروسی نظیر زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و غیره تدریس میشود. متقاضیانی که قصد دارند در آینده از رشته های پزشکی فارغ التحصیل شوند در این مدارس باید تحصیل کنند که شامل سنین بین ۱۰ تا ۱۷ سالگی است.‌

۳. مدارس GYMNASIUM: این نوع مدرسه از بهترین و محبوب ترین مدارس در کشور آلمان است و اکثر دانش آموزان مستعد در این مدارس تحصیل می کنند.

۴. مدارس GESAMTSCHULE: کسانی که تمایل دارند سریعتر وارد مقطع دبیرستان شوند در این مدارس میتوانند دروس را به صورت فشرده طی کنند.

شرط پذیرش در این مدارس داشتن نمرات و معدل سطح بالا 

شرایط مدارس آلمان

یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل رایگان در مدارس آلمان ، تسلط به زبان آلمانی و داشتن مدرک زبان آلمانی است. اما برخی از مدارس شبانه روزی در کشور آلمان بین المللی می باشند و دروس در این مدارس با زبان انگلیسی ارائه می شوند و دانش آموزان علاوه بر آموختن زبان آلمانی زبان های دیگری نظیر فرانسوی یا اسپانیایی را نیز فرا می گیرند.

در مدارس کشور آلمان نقاشی، موسیقی و آواز نیز تدریس می گردد. دانش آموزان می توانند در کنار تحصیل به ورزش نیز به صورت حرفه ای بپردازند که این یکی از ویژگی های مدارس آلمان می باشد. مدارس آلمان با برپایی اردوهای مختلف باعث تقویت حس همکاری و روحیه تیمی و مدیریت در میان دانش آموزان می شوند.

شرایط ویزای همراه برای دانش آموزان

دانش آموزان زیر ۱۸ سال که جهت تحصیل در مدارس کشور آلمان اقدام می کنند باید دارای قیم قانونی باشند. همراهی دانش آموزان به دو صورت انجام میشود:
الف: دانش آموز می تواند از مدرسه ای که از آن پذیرش گرفته است درخواست قیومیت کند و اکثر مدارس نیز این مورد را می پذیرند
ب: حضور والدینی که اقامت آلمان دارند

منظور از ویزا گاردین والدین در آلمان چیست؟

والدین فرزندانی که مشغول به تحصیل در مدارس آلمان هستند، نمی توانند از طریق فرزند خود به اقامت کشور آلمان دست پیدا کنند، بلکه تنها با دریافت ویزایی تحت عنوان گاردین می توانند در طول دوران تحصیل فرزند خود در کنار وی حضور داشته باشند، اما باید توجه نمایند که حق تحصیل یا کار را نخواهند داشت.